Dlaczego warto realizować programy zdrowotne

Co roku na profilaktykę i zdrowie publiczne przeznaczane jest zaledwie 2% budżetu ochrony zdrowia, natomiast przeszło 90% przeznaczanych jest na medycynę naprawczą. Biorąc pod uwagę fakt, iż w ogromnej większości chorób profilaktyka jest tańsza niż leczenie, przedstawiona struktura wydatków wydaje się być wysoce nieuzasadniona.

Jak wykazały badania, dużej liczbie chorób można zapobiec poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia, który to wpływa na zdrowie aż w 52%. Zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna czy odpowiednio długi sen – to tylko wybrane zasady właściwej higieny życia, których należy przestrzegać, jeżeli chcemy utrzymać nasz organizm w dobrej kondycji. Już sama edukacja zdrowotna w zakresie zdrowego stylu życia i konsekwentne jego przestrzeganie ma ogromne znaczenie w zakresie obniżenia zachorowalności na wiele chorób, a co za tym idzie obniżenie wydatków na medycynę naprawczą. Oszacowano, że jedna złotówka wydana na profilaktykę i edukację zdrowotną oznacza 5 złotych oszczędności wydanych na leczenie. Zatem każde pieniądze przeznaczone na profilaktykę przyniosą wymierne korzyści w aspekcie zarówno zdrowia społeczeństwa, jak i ekonomicznym.

Pytanie, czy warto realizować programy zdrowotne zadaje sobie wielu decydentów ochrony zdrowia w naszym kraju. Tylko i wyłącznie zdecydowana aktywność w tym zakresie samorządów terytorialnych, głównie gmin, a w dalszej kolejności powiatów i województw, może przyczynić się do zmiany nastawienia władz ochrony zdrowia do tematu profilaktyki i przeznaczania większej kwoty na ten cel. Największe korzyści przynoszą działania realizowanie na poziomie lokalnym, gdyż zdecydowanie łatwiej jest poznać potrzeby zdrowotne mniejszej grupy mieszkańców, są one również mniej zróżnicowane niż np. potrzeby zdrowotne wszystkich mieszkańców Polski. Poziom lokalny umożliwia także zaangażowanie większej liczby osób do wzięcia udziału w programie zdrowotnym i skuteczniejsze dotarcie do nich.

Każdy z nas jest członkiem wybranej społeczności lokalnej a te z kolei składają się na całe społeczeństwo naszego kraju. Patrząc w ten sposób nie ma wątpliwości, iż warto realizować programy zdrowotne. Stan zdrowia mieszkańców społeczności lokalnej wpływa na stan zdrowia wszystkich Polaków.

Zadaniem i obowiązkiem samorządów terytorialnych jest zatem dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo swoich mieszkańców i zapewnienie im warunków dobrej jakości życia.